چهارشنبه، 28 دی 01 - 06:07

وزیر کشور درباره آخرین وضعیت فیلترینگ در کشور مدعی شد تنها اینستاگرام و واتس‌اپ فیلتر هستند و فیلتر خاص دیگری وجود ندارد. به گفته وحیدی این دو پلتفرم هنوز برای فعالیت مطابق معیارهای دولت تعهد نداده‌اند.چهار ماه از فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ می‌گذرد و هنوز تکلیف وضعیت ادامه فیلترینگ این دو پلتفرم مشخص نیست. «احمد وحیدی» وزیر کشور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت درباره آخرین وضعیت فیلترینگ گفت:«پیش از این هم اعلام شد دو پلتفرم اینستاگرام و واتس‌اپ باید تعهداتی به وزارت ارتباطات بدهند. زمانی که این تعهد داده شود دوستان در این رابطه تصمیم‌گیری خواهند کرد. براساس گزارش‌هایی که وزارت ارتباطات داده است هنوز آنها برای اینکه مطابق معیارهای ما فعلایت کنند هنوز تعهد نداده‌اند. به جز این ما دیگر فیلتر خاصی نداریم.»

وحیدی در حالی از عدم فیلتر سایر پلتفرم‌ها سخن می‌گوید که هنوز پلتفرم‌هایی مثل گوگل پلی در ایران فیلتر هستند و افرادی مانند وزیر ارتباطات نیز مخالف فیلترینگ این پلتفرم هستند.وزیر کشور پیش از این درباره رفع فیلتر این دو پلتفرم گفته بود باید دید افرادی که قصد فعالیت در این فضا را دارند آیا حاضرند از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران تمکین کنند یا خیر:«باید ببینیم کسانی که می‌خواهند در این فضا فعال باشند، حاضر هستند از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران تمکین کنند یا همچنان قصد دارند به حمایت خود از اغتشاشات ادامه دهند. اگر بخواهند با استفاده از ناامنی و هدایت اغتشاشات به رویه خود ادامه دهند، مطمئناً مسئولان ذی‌ربط تصمیم‌گیری خواهند کرد‌ و طبیعتاً رویه قبلی خود را خواهیم داشت.»

گفتنی است مرکز ملی فضای مجازی برای رعایت مقررات ایران با متا مکاتبه کرده بود. معاون حقوقی این مرکز نیز اخیراً اعلام کرد پلتفرم‌های خارجی به‌خاطر تحریم با ایران تفاهم‌نامه نمی‌نویسند. از همین رو به نظر می‌رسد شرطی محال از سوی برخی مقام‌ها نظیر وزیر کشور برای رفع فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ گذاشته شده است.

logo-samandehi