پنجشنبه، 15 آبان 93 - 03:16

 

چه خوشتان بیاید چه نه، آن پیام های خنده دار، ناراحت کننده، شخصی، کاری، روزمره و حتی احتمالا عاشقانه که در اپلیکیشن های مختلف با دوستان، اقوام و همکاران خود رد و بدل می کنید، بخشی از زندگی شما هستند. بخشی از زندگی که به احتمال زیاد اغلب اوقات از امنیتی که انتظارش را دارید برخوردار نیست. به همین دلیل بنیاد مرزهای دیجیتال (EFF) تصمیم گرفته اپلیکیشن های محبوب عمده کاربران را از لحاظ امنیت مورد بررسی قرار دهد. نتیجه این بررسی نیز به صورت عمومی منتشر شده است.

eff-messaging

هفت فاکتور امنیتی در این اپلیکیشن ها مورد بررسی قرار گرفته و اگر لیست مربوطه را نگاهی بیاندازید مشاهده می کنید که تقریبا تمام اپلیکیشن ها به ظاهر رمزنگاری پیام ها را در بین راه انجام می دهند.

سرویس هایی مانند AIM ،BBM ،Viber و اغلب اپلیکیشن های محبوب این لیست، تنها همین یک فاکتور را پوشش می دهند و سایر فاکتورهای امنیتی فاقد پوشش دهی مناسب هستند. چرا که اغلب این سرویس ها رمزنگاری بین ابزاری که در آن استفاده می شوند و سرویس مورد نظر را انجام می دهند و این اپلیکیشن ها زحمت رمزنگاری متادیتاهای مربوط به گفتگوهای کاربران را به خود نمی دهند.

در این میان وضعیت اپلیکیشن هایی مانند Facebook Messenger ،Whatssapp ،Snapchat و Google Hangout اندکی بهتر است، اما این اپلیکیشن ها نیز تنها یک فاکتور بیشتر از اپ ها و ابزارهایی که پیشتر اشاره شد را پوشش می دهند. شرکت های سرویس دهنده این موارد درگیر ممیزی کدهای خود هستند. در این میان اپ های اختصاصی پلتفرم اپل تا حدودی بهتر به نظر می رسند.

در این میان اپلیکیشن Telegram که نسخه های مخصوص موبایل و دسکتاپ نیز دارد و به سرعت در حال محبوب شدن است علاوه بر امکانات و قابلیت های امنیتی در این بررسی امتیاز خوبی را از آن خود کرده. این اپلیکیشن علاوه بر رمزنگاری کامل محتوای پیام ها، به فرستنده و گیرنده اجازه می دهد پیام های رد و بدل شده را پس از مدت زمانی قابل تنظیم، از روی ابزارهای یکدیگر پاکسازی کنند. همچنین اپلیکیشن های Text Secure ،Silent Text ،Silent Phone و Red Phone نیز امتیاز کامل را در این بررسی EFF گرفته اند.

تلگرام را هک کنید : ۳۰۰ هزار دلار جایزه بگیرید!

اما وضعیت در مورد سایر اپ ها چطور است؟ در این لیست تنها دو اپلیکیشن وضعیتی افتضاح از لحاظ امنیتی دارند. اپلیکیشن MXIT که یک شبکه اجتماعی در آفریقای جنوبی است و کمتر از ۵ میلیون کاربر دارد و دیگری اپلیکیشن QQ که این یکی دومین اپلیکیشن محبوب برای ۹۰۰ میلیون کاربر است! این دو تقریبا از هیچ یک از فاکتورهای مورد نظر EFF برخوردار نیستند و به شدت ناامن به نظر می رسند.

logo-samandehi