یکشنبه، 21 اسفند 01 - 09:47

خبر کوتاه و تلخ بود. هاب اصفهان که در طبقه پنج و شش ارگ‌جهان نما مستقر بود با تصمیم مدیران شهری تعطیل شد.مرکز نوآوری هاب اصفهان که از سال ۱۳۹۶ با مشارکت همراه اول، شرکت کسب و کارهای نوپای حرکت اول ، دانشگاه صنعتی اصفهان و شهرک علمی و تحقیقاتی و صندوق پژوهش و فناوری اصفهان فعالیت خود را به عنوان یکی از اجزای اکوسیستم نوآوری و استارتاپی کشور در شهر اصفهان آغاز کرده بود توسط تصمیم مدیران شهری آن هم در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال  تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نام گذاری شده بود، تعطیل شد.با توجه به اشتغال حدود ۱۵۰ نفر در این مرکز که اکثرا بصورت استارتاپ و تیمی فعالیت داشتند ، نظرات فعالین اکوسیستم کارآفرینی اصفهان را در این خصوص جویا شدیم که در ادامه بخوانید:

 

محمدآکوچکیان، مدیر عامل مرکز کارآفرینی فناورانه نوپا

محمدآکوچکیان، مدیر عامل مرکز کارآفرینی فناورانه نوپا

 

محمدآکوچکیان، مدیر عامل مرکز کارآفرینی فناورانه نوپا در خصوص هاب اصفهان گفت :  اگر چه اندیشه راه اندازی هاب اصفهان به سالهای قبل از تاسیس رسمی آن بر میگردد، اما توافق نهایی راه اندازی در نیمه دوم دهه ۹۰ میان همراه اول، دانشگاه صنعتی اصفهان و شهرک علمی و تحقیقاتی انجام و در سال ۱۳۹۷ رسما ثبت شد. تیم اجرایی آن از اواخر سال ۱۳۹۶ بر روی طراحی برنامه اجرایی هاب کار کردند که خروجی آن ایجاد یک مرکز با ترکیبی از شتابدهنده، فضای کار اشتراکی و بخش توسعه خدمات ارزش افزوده تلفن همراه شد.

مدیر سابق مرکز کارآفرینی هاب اصفهان در ادامه افزود :در اواسط ۱۳۹۷ با برنامه ریزی شورای شهر وقت اصفهان و حمایت شهرداری و سهامداران هاب، با رعایت تشریفات قانونی، شرکت هاب از شهرک علمی و تحقیقاتی به فضایی بیش از ۱۰۰۰ متر در ارگ جهان نما منتقل گردید و دوره جدیدی از کارآفرینی مردم محور در اصفهان آغاز شد که نقش مهمی در پیشرفت اکوسیستم داشت.

محمدآکوچکیان در مورد خروجی هاب اصفهان گفت : تا پایان سال ۱۳۹۸ که تیم بنیانگذار در هاب فعال بود، تعداد ۱۰ تیم در بخش شتابدهی و ۵۰ نفر در بخش تازه تاسیس فضای اشتراکی مستقر بودند که در ادامه ی فعالیت تعداد افراد مستقر در فضای اشتراکی به ۱۵۰ نفر رسید. وی در مورد سرمایه گذاریهایی که تاکنون در هاب شده است گفت : در دوره اول مدیریتی حدود یک میلیارد تومان سرمایه گذاری در شرکت صورت گرفت که بخش عمده آن در راه اندازی، تجهیز و توسعه ارگ جهان نما مصرف شد. متاسفانه بخش واگذار شده در ارگ جهان نما به دلیل بیش از یک دهه بلااستفاده ماندن به صورت کامل نیازمند مرمت، تعمیر و بازسازی بود و لذا هزنیه و زمان زیادی برای تبدیل شدن آن به زیباترین مرکز کارآفرینی اصفهان صرف شد. به نحوی که پس از راه اندازی تبدیل به مرکز بازدید تمام میهمانان مرتبط با حوزه نوآوری و کارآفرینی در اصفهان بود.

محمدآکوچکیان، مدیر عامل مرکز کارآفرینی فناورانه نوپا در مورد تصمیم اخیر شهرداری در خصوص تعطیلی هاب اصفهان گفت : اولا باید اطمینان حاصل شود که این فقط تصمیم شهرداری است یا موارد دیگری هم در آن نقش داشته است. اما نهایتا این رفتار غیرشفاف و غیر حرفه ای در یک فضای پر ابهام، خطر تکرار رفتارهای مشابه را برای سایر مراکز مستقر در اصفهان افزایش می دهد. دوم اینکه وقتی چند نسل از کارآفرینان و متخصصان با صرف سرمایه نسبتا زیاد در طول چندین سال یک فضای بلااستفاده و نسبتا مخروبه را به یک مرکز پرمخاطب و موثر کارآفرینی مردم محور در اصفهان تبدیل می کنند که همزمان برای شهر، شهرداری، دانشگاه و … ارزش افزوده ایجاد می کند، حتی اگر تغییری قرار است صورت پذیرد باید در فضایی شفاف و با حفظ هویت کارآفرینان و نوآورانه آن باشد.

آکوچکیان در خصوص تعطیلی هاب اصفهان گفت : این تصمیم میتواند ناشی از درک ضعیف از فضای نوآوری، درک نامتناسب از شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور، جذابیت استقرار در این فضا برای برخی، بی توجهی به تصمیمات کلان کشور (مانند شعار سال)، کج سلیقگی، عادت به تصمیم سازی در فضای غیر شفاف، و ضعف احتمالی در بدنه سهامداران هاب اصفهان باشد . وی افزود : تاثیر مثبتی که هاب اصفهان بر احیای فضای راکد ارگ جهان نما گذاشت، در کنار یک معماری بسیار جذاب و مرکزیت جغرافیایی که در ۲ سال گذشته ایجاد شده، باعث جذاب شدن موقعیت هاب برای برخی مسئولان شهرداری شده است. شهرداری حجم بالایی از اماکن بلااستفاده در اختیار دارد که می تواند برای سایر  پروژه ها خود استفاده کند.شاید شفافیت و صداقت، باعث داشتن تصویری واضحتر از این رخداد گردد.

مدیر عامل مرکز کارآفرینی فناورانه نوپا در خصوص شعار امسال و اخذ چنین تصمیمی گفت : یکی از مشکلات اساسی در کشور، اعتقاد یا فهم نامتوازن مدیران در لایه های مختلف، از استراتژیهای کلان حاکمیتی است. وی در خصوص نگاه سایر کشورهای جهان و منطقه در خصوص استارتاپ ها و کارآفرینی گفت : داشتن درکی عمیق از مفاهیمی همچون منابع و منافع ملی، کمک می کند تا راهبردهایی در ساختار تصمیم سازی شکل گیرد که نتیجه آن ایجاد ارزش در فضای داخلی و همچنین توسعه در مزیتهای رقابتی در فضا خارجی باشد. ترکیبی از نزاعهای جناحی، نبود استراتژیهای یکپارچه و کلان نگر در نهادهای حاکمیتی و تاثیر رخدادهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باعث نقصان این درک در نزد مدیران ارشد می شود. وی در ادامه افزود : مراکز کارآفرینی و نوآوری با در نظر گرفتن واقعیات اقتصادی ایران، هر ارزش افزوده ای که نداشته باشند، نقطه عطف یا توسعه شخصیت کاری، کارآفرینی و نوآوری بسیاری از سرمایه های انسانی کشور هستند. شهرداری یک مسئول و عنصر اصلی در حمایت و توسعه این فرایند است.

آکوچکیان در ادامه گفت : تصمیمها را آدمها می گیرند. پس هر شرایطی هم وجود داشته باشد نهایتا آدمها تصمیم می گیرند و آدمها اقدام می کنند. تنها چیزی که می توانم در نظر بگیرم این است که کاش عمر کوتاه دوران مسئولیت در نهادهای مختلف بیشتر بر حفاظت از منابع و توسعه اصل مقدس منافع ملی متمرکز بود. چرا باید بیش از ۱۵۰ فعال کسب و کار از این فضا رانده شوند و برای کسی اهمیت نداشته باشد. تاکید میکنم شفافیت و صداقت نقش مهمی در خروج این مساله از ابهام دارد.

 

محمد علی زاهدی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری جسورانه هدهد

محمد علی زاهدی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری جسورانه هدهد

محمد علی زاهدی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری جسورانه هدهد در مورد تصمیم مدیران شهری در خصوص تعطیلی هاب اصفهان گفت : با توجه به اینکه در چند سال اخیر برخی مدیران ، اعضای شورای شهر و شهرداری اصفهان تلاششان را برای ارتباط موثر و اعتماد سازی با فضای اقتصاد نوآوری و فناوری شهر اصفهان انجام داده اند، این گونه تصمیم های تک بعدی نگر باعث تخریب کل ارتباط و اعتماد میشود و مدیریت شهری را از فرصت همکاری با طبقه خلاق شهر محروم میکند

مدیر سایت اصفهان پلاس در ادامه گفت : رهبران اصلی اکوسیستم کارآفرینی هر منطقه ، کارآفرینان هستند و کنشگری فعال و عدم سکوت ، اولین نقش آنها خواهد بود. چون شهر و دارایی های آن یک امانت در دست مدیران است ، باید بهترین استفاده و کاربری از آن را در دستور کار خود قرار دهند. وی در ادامه افزود : فناوری و نوآوری باعث شفافیت، بالا رفتن بهره وری و توسعه پایدار میشود.

محمد علی زاهدی چرایی چنین تصمیمی گفت : در خوشبینانه ترین حالت، عدم درک و فهم از تغییر فرآیندها در جهان و ایران و عدم قبول حضور جوانان در اقتصاد میتواند از عللی باشد که با چنین رویکردی به سمت اقتصاد دیجیتال رفت. وی در ادامه در خصوص عدم باور برخی مدیران و تصمیم گیران به شعار امسال اشاره کرد.

 

محمد کرمانی، مدیر عامل فضای کار اشتراکی آبی سفید

محمد کرمانی، مدیر عامل فضای کار اشتراکی آبی سفید

محمد کرمانی، مدیر عامل فضای کار اشتراکی آبی سفید در مورد تعطیلی هاب اصفهان و تاثیر این تصمیم گفت : یکی از موضوعات مهم در اکوسیستم کارآفرینی اصفهان که اهالی این اکوسیستم را بشدت آزار میدهد ،  نبود سرمایه خطرپذیر چه در توسعه استارتاپ‌ها و چه در توسعه است .استارتاپ‌های اصفهان برای رشد عملا به جذب سرمایه از تهران نیاز دارند. بحثی که در ۱۲ سال گذشته من همواره با آن روبرو بودم آن است که آیا اصفهان اصلا جای خوبی برای سرمایه گذاری هست یا خیر. با تلاش زیاد توانستیم برای چند استارتاپ و شعب آبی‌سفید سرمایه‌گذارانی را جذب کنیم، اما با توجه به اینکه شهرداری عملا دولت محلی اصفهان است اتفاقاتی از این دست قطعا در‌آینده سرمایه‌گذاران را از آنچه هست دلسردتر خواهد کرد.

مدیر عامل فضای کار اشتراکی آبی سفید افزود : یکی از مزیت‌های اصلی اصفهان در مذاکرات جذب سرمایه همواره تعداد بالای نیروی متخصص بوده‌است. من به شخصه همواره با هرچیزی که غیر اقتصادی باشم مخالفم ولی با نیم نگاهی به وضعیت اقتصادی موجود برای بچه‌های دهه هشتادی نگران هستم.عملا اگر به فرض محال برای یادگیری کاری حداقل حقوق هم دریافت کنند، یک لپ‌تاپ هم نمی‌توانند بخرند. وجود هاب که عملا به دلیل سوبسید شهرداری درمبلغ اجاره و حمایت مالی همراه اول می‌توانست فضایی حداقلی با قیمتی ارزان‌تر از هزینه‌های جاری برای کار دانشجویان فراهم کند موضوعی قابل دفاع برای بخش بزرگی از اکوسیستم بود. گرچه خود این موضوع که آیا باید از کار کردن افراد با قیمت‌های غیر واقعی حمایت کرد یا باید کاری کرد که جوانان یاد بگیرند در فضای اقتصادی واقعی ایران کار کنند محل مناقشه و بحث بوده و هست. و من به شخصه به هیچ‌وجه طرفدار فضای کار ارزان نیستم و طرفدار حمایت و پشتیبانی واقعی از طریق شبکه‌سازی ، راهنمایی و مشاوره و منتورینگ و شتابدهی و سرمایه‌گذاری هستم. اما مسئله اصلی درست بون هریک از این تفکرات نیست، مسئله اصلی بودن تفکرات مختلف است که هر کس بتواند آزادانه کار کند.

محمد کرمانی در خصوص اخذ چنین تصمیمی گفت : ما زمانی با آن روبرو شدیم که چندین نفر در یک روز به شعب ما مراجعه کردند و فضا می‌خواستند که به دلیل تکمیل ظرفیت دفاتر نتوانستیم پاسخگوی آنها باشیم که ناامیدی آنها بسیار ناراحت کننده بود. وی افزود : علت این تصمیم گیری دو پارامتر است. نخست اینکه اگر همتی برای انجام کار مسئولیت اجتماعی نیست، نباید آن را شروع کرد. اگر به هر دلیلی همراه اول می‌خواهد فضایی ارزان‌تر از همه جا ارائه دهد باید تا آخرش بایستد و اگر شهرداری می‌خواهد فضایی ارزان‌تر از همه جا فراهم کند باید تا آخرش بایستد. یا از ابتدا انجام ندهند.

مدیر عامل فضای کار اشتراکی آبی سفید افزود:  ما از قبل از آغاز هاب در جریان تفکرات و فراخوان و قرارداد و … هاب بودیم و از ابتدا قرار بود کسی که فضا را در اختیار می‌گیرد تعدادی فضای کار ارزان هم فراهم کند ( من شخصی مخالف بودم و هستم، ولی دلیل نمی‌شود کاری که شروع شده و جوانی که برنامه‌ریزی کرده را در این موقعیت قرارداد). حتی اگر شهرداری هم نگران باشد که ملکی که عمومی است را چرا باید به همراه اول بدهد، واقعا اجاره‌ی این فضا برای همراه اول در سال از یک دهم درآمد یک‌ماهه‌ش از یک دکل در اصفهان کمتر است. هر میزانی که شهرداری مسئول باشد، همراه اول، دانشگاه صنعتی اصفهان و شهرک هم مسئولند.

محمد کرمانی در ادامه توضیح داد : موضوع دوم نحوه اعلام آن است. همین الآن که صحبت می‌کنیم، شعبه‌ی اول آبی‌سفید که خانه‌ای بود تبدیل به مخروبه‌ای شده که بیل مکانیکی در حال تخلیه‌ی نخاله است. مالک که ۵ سال با ما همراهی کرد به دلایلی مجبور به فروش ملک شد که با همراهی فروشنده و خریدار مراحل تخلیه صورت گرفت . اما نحوه ی عملکرد شهرداری جای نقد دارد و انتظار رفتاری مسئولانه از مدیران شهری در قبال هاب که یکی از مهمترین عناصر کارآفرینی اصفهان است را داشتیم

مدیر عامل فضای کار اشتراکی آبی سفید در خصوص شعار امسال و اتخاذ چنین تصمیمی گفت : هر سالی که به هر نامی نام‌گذاری می شود به دلیل عدم توجه به آن حوزه است و با نام گذاری در آن حوزه ، در صدد تغییر نگرشها و سیاست ها در جهت توسعه آن حوزه است . انتظار می رود که مدیران با تصمیمات عجولانه و غیرکارشناسی در جهت عکس حرکت نکنند و قبل از هر تصمیمی از نظرات کارشناسان و فعالان آن حوزه بهره ببرند.

محمد کرمانی در خصوص شرایط فعالیت در اکوسیستم کارآفرینی گفت : ایران دارای فضای مساعد کسب و کار نیست. کجای دنیا اینقدر قوانین مالیاتی سریع تغییر می‌کند؟ کجای دنیا نهادی ار دولت که سرمایه‌گذاری و رقابت می‌کند حسابرسی تمام شرکت ها را انجام می‌دهد؟کجای دنیا وقتی بخش دلالی رونق دارد مالیات مضاعف بر بخش خدمات دارد و همه شعار دانش بنیان می‌دهند؟ کجای دنیا فاکتور رسمی و غیر رسمی دارد؟ کجای دنیا کسی که خریدار است به اداره دارایی باید ثابت کند خرید کرده و فاکتورهایش رد شود؟ کجای دنیا محدودیت ارتباطات مردم در قانون اساسی بیش از یک ماه منع شده و نیازمند مصوبه مجلس است، اما اینترنت عملا چند ماه است که قطع شده است؟

مدیر عامل فضای کار اشتراکی آبی سفید در مورد سیاست سایر کشورها در خصوص کارآفرینان گفت : علت این نگرش تاریخی است. ما از سه انقلاب صنعتی قبلی عقب ماندیم آنچنان که تحولات و فشارهای اقتصادی و سیاسی و بی‌توجهی حاکمان حتی سلسله‌های موفق و مقتدر را هم در ایران تغییر داده است ، ولی یاد نمیگیریم! عده‌ای در کشور هنوز درگیر صنعت فولاد و نفت و تولید فیزیکی و صادرات نقتی و غیر نفتی و … هستند. اگر بخواهم خیلی فاصله را زیاد جلوه بدهم باید بگویم به این فکر نمی‌کنند که فردایی هست که در آن فردا ، معادن به سیارات و سیارک‌های غنی منتقل شده‌اند، صنایع تولید‌ی آب‌بر در سیارات یخ‌زده مملو از متان و یخ منتقل شده ، کشاورزی و تولید را هم ربات‌های هوشمند در دست گرفته‌اند و فقط تمدن‌هایی در این حالت باقی خواهند ماند که خود را غیر فیزیکی و پیشرو در زمینه‌ی علوم و فنون و ارتباط با بقیه‌دنیا نگه دارند. مشکل فراموش کردن این است که فردایی هم هست. رسیدن به این نقاط با برداشتن قدم‌های کوچکم و مستمر و نگاه به فردا به جای دیروز و امروز ممکن است.

احسان فقیه ، مدیر عامل شتابدهنده و فضای کار اشتراکی پویتک

احسان فقیه ، مدیر عامل شتابدهنده و فضای کار اشتراکی پویتک

 

احسان فقیه ، مدیر عامل شتابدهنده و فضای کار اشتراکی پویتک در خصوص شرایط موجود اکوسیستم کار آفرینی گفت : در یک تقسیم بندی کلی، رویکرد حکومت‌ها و در امتداد آن دولت‌ها و ساختارهای نیمه‌دولتی نظیر شهرداری‌ها را به موضوعات می‌توان به دو دسته کلی مداخله‌گر و تسهیلگر تقسیم بندی کرد.رویکردهای مداخله‌گر که حد اعلای آن را می‌توان در ساختارهای تمامیت‌خواه مشاهده کرد، اشتهایی سیری ناپذیر در مداخله در تمامی شئون جامعه داشته و اصرار بر اعمال نظر در کوچکترین ساحات اجتماعی اقتصادی دارد و به دلیل علاقمندی به سیاست‌های تمرکزگرایانه و حامی پرورانه به جای جاری سازی نظامی شایسته سالار، نیاز به کنترل و به اصطلاح مدیریت جزئی‌ترین شئون پیدا می‌کند.

احسان فقیه در ادامه افزود : این نگرش فارغ از جناح و مشی سیاسی، می‌تواند ابزاری مناسب برای کنترل دیگر جریان‌ها، اعمال فشار و اعمال سلیقه و همچنین توزیع رانت باشد. این رویکرد، علاوه بر زمینه‌سازی برای بروز فساد، عامل مهمی در بی‌ثباتی اقتصادی و پیش‌بینی ناپذیری شرایط محیطی می‌شود که این دو از پیش نیازهای مسلم شکل‌گیری و رشد یک فعالیت اقتصادی مولد است.

مدیر عامل شتابدهنده و فضای کار اشتراکی پویتک گفت : در آن سوی سکه، رویکردی تسهیلگرانه وجود دارد که دولتی با این رویکرد، خود را صرفا در جایگاه قانون‌گذار و ناظر تعریف کرده و از تصدی‌گری اجتناب می‌کند و با ایجاد فرصت‌های برابر برای بخش خصوصی و نهادهای مردمی از تمامی پتانسیل های موجود جامعه استفاده می‌نماید. در این رویکرد دولت با سیاست‌گذاری و ابزارهای تشویقی مالی در چارچوب قانون و همچنین شفاف نگه داشتن توافقات و رخدادهای اقتصادی، تا جای ممکن و بدون ورود به عرصه‌های اقتصادی و رقابت با بخش خصوصی، سیاست های کلان خود را جاری ‌می‌کند. این مشی باعث می‌شود از یک سو تمرکز دولت در ارائه خدمات عمومی باقی بماند و کیفیت زندگی شهروندان به سطح مطلوب نزدیک شود و از یک سو به خاطر عدم مداخله مستقیم دولت در اقتصاد، محیطی پیش‌بینی پذیر در دسترس فعالان اقتصادی قرار بگیرد و ریسک‌های محیطی کمتر و قابل انتظار بر کسب‌‌و‌کارها تاثیر بگذارد.

 

خبرتعطیلی هاب اصفهان در روزهای اخیر باعث واکنش تمامی فعالین حوزه اکوسیستم کارآفرینی در اصفهان شد و فعالین این حوزه از طریق فضای مجازی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند . در پایان ضمن تشکر از آقای سید عزیز الله بنی هاشمی مروج کارآفرینی در جهت رساندن صدای فعالین این حوزه به گوش مسئولین ، امیدواریم مدیران شهری در راستای تکریم شعار تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین قدم بردارند

logo-samandehi