پنجشنبه، 20 آبان 95 - 03:10

 

در این یادداشت کوتاه قصد ندارم درباره موضوعات گذشته بنویسم.تنها چند نکته درباره وضعیت کنونی رسانه های نوشتاری قابل اشاره است . رسانه های نوشتاری و اصحاب خبر سال سختی را تا اینجا پشت سر گذاشته اند. ماجرای انتشار گزارشی از سخنرانی یکی از نماینده های مجلس پس از کسب رای در انتخابات دهمین مجلس شورای اسلامی و تهدید نویسنده گزارش، ماجرای ضرب و شتم خبرنگار یکی از روزنامه های کشور در راهروی مجلس توسط یک نماینده، دستگیری و بازداشت خبرنگاری که گزارش سازمان بازرسی کل کشور را درباره مسایل مالی و واگذاری املاک منتشر کرده و ده ها ماجرای کوچک و بزرگ دیگر که هیچ وقت رسانه ای نشدند. ماجراهایی که ما روزنامه نگاران و خبرنگاران هر روز با آنها درگیریم؛ از پیگیری مسایل مختلف و مواجهه با برخی توهین ها و رفتارهای غیراخلاقی تا تهدیدهای ریز و درشت تلفنی و پیامکی و ارسال نامه های تکذیب با ادبیاتی آن چنانی.

how-can-we-determine-the-others-to-be-honest

مرور آنچه امسال بر اصحاب رسانه گذشته، خود گویای وضعیت فعلی و فعالیت و خروجی رسانه هاست؛ یک نمایشگاه دایمی.
برپایی نمایشگاهی که شعارش شفافیت و صداقت است .
مسوولان طی بازدید از نمایشگاه آیا فقط درباره شفافیت و صداقت صحبت خواهند کرد یا درباره تبعات شفافیت و صداقت هم چند کلمه ای حرف می زنند؟ آیا خواهند گفت که قرار است چه کسی یا کسانی یا چه قانونی از خبرنگاران و روزنامه نگارانی که گزارش های صادقانه و شفاف منتشر می کنند، حفاظت می کنند؟آیا تحت فشار قراردادن یک رسانه بواسطه ی انتشار مشکلات و کاستی ها؛ کار درستی است؟آیا با دعوت دیگران به عدم حمایت از یک رسانه در شان رفتار بعضی ازمسئولین است
بهتر است بجای پرداختن به حاشیه ها به انجام وظیفه ی اصلی خود بپردازند
افراد مسئول دیگر نیز بهتراست بجای حل مساله؛
صورت مسئله را پاک نکنند و تخته سیاه را نیز ازبین نبرند

تظاهر و تزویر، هم سخت است هم تبعات فراوانی دارد. از تبعاتش رسیدن به همین تناقض بزرگ است که هم درباره رفتار و سخن بعضی از مسوولان صدق می کند.

شاید اگر اعضای صنف فارغ از گرایشات جناحی، فقط با هدف نجات حرفه ی خویش از یکدیگر پشتیبانی می کردند و خواسته های صنفی خود را یک صدا طلب می کردند، می شد به آینده ای بهتر امیدوار شد. اما می بینیم که حتی اعضاء نیز از یکدیگر حمایت نمی کنند .
شاید بهتر باشد همه ی ما ظاهر و باطن را یکی کنیم وسپس از شفافیت و صداقت و حمایت حرف بزنیم.تابلکه کمترشاهد پاردوکس های عجیب باشیم

logo-samandehi