سه شنبه، 24 آبان 01 - 11:06

شرکت ابر آروان به عنوان شناخته‌ترین شرکت فعال در حوزه ارائه خدمات ابری به عنوان اولین شرکت استارت‌آپی کشور تحریم شد.اتحادیه اروپا امروز ۳۲ شخص و شرکت را در لیست تحریم خود قرار داد که نام شرککت ابر آروان هم در این لیست دیده می‌شود. در بخش دلایل این تحریم، اتحادیه اروپا عنوان کرده است که ابر آروان از سال ۲۰۲۰ یک بازیگر جدی در پروژه‌های دولتی و وزارت ارتباطات ایران برای تهیه نسخه‌ای جداگانه و ایرانی (ملی) از اینترنت بوده است؛ موضوعی که ابر آروان پیوسته آن را تکذیب کرده است.به دنبال شروع محدودیت اینترنت و فیلتر بسیاری از سرویس‌ها بسیاری از کاربران و البته فعالان اینترنتی ابر آروان را همکار حکومت برای ایجاد محدودیت در ایران و فراهم کننده شرایط قطع اینترنت در کشور معرفی کردند.با افزایش این انتقادها و اعتراض‌ها اواخر مهرماه، ابر آروان در اطلاعیه‌ای، اتهمات واردشده درباره نقش‌داشتن در قطع، محدودیت و فیلترینگ اینترنت را رد و اعلام کرد ماجرا را در دادگاه‌های آزاد بین‌المللی پیگیری خواهد کرد.

در مقابل شایع‌ها شکست خوردیم

بعد از انتشار خبر تحریم ابر آروان از سوی اتحادیه اروپا،‌ ابر آروان در اطلاعیه کوتاهی از این تصمیم اتحادیه اروپا ابراز تعجب کرده است.در این بیانیه آمده است: در وضعیتی که در داخل کشور با انبوهی از مشکلات می‌جنگیم، بهت‌زده‌ایم که یک شرکت خصوصی ابری، به اشتباه به جای بانیان اصلی قطع و محدود‌سازی اینترنت آزاد معرفی می‌شود و هدف تحریم قرار می‌گیرد.»ابر آروان در این اطلاعیه گفته است پذیرفته که در مقابل شایعه‌ها و جعل واقعیت شکست خورده و نتوانسته است حقیقت عملکرد و بی‌گناهی خود را به درستی روایت کند. در این بیانیه‌ شرکت ابر آروان تاکید کرده که تلاش خواهد کرد تا راه جدیدی را برای اعاده حق خود بیابد. همچنین در پایان این بیانیه ابر آروان تاکید کرده که همچنان بیش از پیش بر هدف اصلی خود یعنی توسعه محصولات ابری و سرویس‌دهی به مشتریان متمرکز خواهد ماند.

از دست رفتن برنامه‌های توسعه‌ای در دنیا؟

فروردین ماه ابر آروان که خود را برای ورود به بورس آماده می‌کند صورت‌های مالی شرکت را در سامانه کدال منتشر کرد. طبق اطلاعات منتشر شده در این زمینه ابر آروان درآمد عملیاتی ۷۲ میلیارد تومانی دارد و سود خالص آن برای شرکت ۲۱ میلیارد تومان است. همچنین دارایی‌های نامشهود این شرکت به چیزی نزدیک به ۹۷ میلیارد تومان می‌رسد.سرمایه‌گذار اصلی این شرکت هلدینگ فناپ، وابسته به گروه مالی پاسارگاد است. کیوان جامه‌بزرگ، رئیس هیئت مدیره ابر آروان در پنجمین رویداد سوار ابرها در جذب سومین مرحله‌ی سرمایه ابر آروان از فناپ به میزان ۵۰۰ میلیارد تومان خبر داد.در مصاحبه‌ای که چندی پیش پویا پیرحسینلو، مدیر عامل ابر آروان داشت، او اعلام کرد که می‌خواهند تبدیل به یکی از های‌تک‌ترین ارائه دهندگان کلاد دنیا شوند. در این مصاحبه پیرحسینلو اعلام کرد که مهم‌ترین اقدامات ابر آروان در مدت گذشته این بوده که تلاش کرده که زیرساخت‌های دیتاسنتر خود را در نقاط مختلف دنیا افزایش و بهبود دهد تا به کاربران گسترده‌تری سرویس دهد.در بخش شفافیت سایت ابر آروان نوشته شده است، در حال حاضر ابر آروان با وب‌سایتی ۸ زبانه از ۸۸ کشور در خاورمیانه، آسیا، اروپا و آمریکای شمالی مشتری فعال دارد.حالا با این تحریم ابر آروان از سمت اتحادیه اروپا گسترش فعالیت‌های جهانی ابر آروان در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد.

logo-samandehi