شنبه، 16 بهمن 00 - 09:50

ارزش سهام شرکت متا در اتفاقی کم‌نظیر افت ۲۵ درصدی تجربه کرد. این افت ۲۵ درصدی که در یک روز اتفاق افتاد، ۲۰۰ میلیارد دلار از ارزش سهام شرکت کم کرد.ارزش سهام متا (Meta)، شرکت مادر فیسبوک، اینستاگرام، واتساپ و متا کوئست (آکیولس سابق)، یک روز پس از اعلام این خبر که تعداد کاربران فعال روزانه‌ی فیسبوک برای نخستین بار در تاریخ در دو فصل متوالی کاهش یافته، با افت ۲۵ درصدی مواجه شد. درحالی‌که هر سهم از سهام متا تا پایان ساعات کاری روز چهارشنبه ۳۲۳ دلار ارزش داشت، قیمتش در روز بعد به ۲۳۸٫۹۰ دلار رسید. البته پس از این اتفاق، ارزش سهام متا به میزان اندکی رشد کرد.

به گزارش ورج، افت ۲۵ درصدی سهام متا معادل کاهش ارزش سهام این شرکت به میزان ۲۰۰ میلیارد دلار بود. رسانه‌ی بلومبرگ می‌نویسد افت ۲۰۰ میلیارد دلاری سهام متا ممکن است بزرگ‌ترین افت یک‌روزه‌ی ارزش بازار یک شرکت در تاریخ باشد. این اتفاق در حالی افتاده که متا در تلاش است محبوبیت خود را در بین قشر جوان بازیابی کند و مارک زاکربرگ، مدیرعامل، اهداف بلندپروازانه‌ای با محوریت متاورس برای این شرکت تعیین کرده است.

 

متا تنها شرکتی نبود که با افت ارزش سهام در پنج‌شنبه‌ی این هفته مواجه شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد کل بورس نزدک (Nasdaq) تا ظهر روز پنج‌شنبه به وقت ایالات متحده افت تقریباً دو درصدی تجربه کرد. همچنین روز گذشته سهام شرکت‌های رقیب متا شامل اسنپ و توییتر با ارزش پایین‌تری معامله شد.

اسنپ (توسعه‌دهنده‌ی اسنپ چت) که در بورس اوراق بهادار نیویورک فهرست شده است کمی قبل از ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی با افت ۲۰ درصدی ارزش سهام روبه‌رو شد. توییتر نیز که در بورس اوراق بهادار نیویورک حضور دارد شاهد افت تقریباً ۶ درصدی ارزش سهامش بود.

با وجود افت ارزش سهام متا و دیگر چالش‌هایی که در کنفرانس مالی اخیر به آن‌ها اشاره شد، این شرکت بزرگ آمریکایی حدود ۶۷۱ میلیارد دلار ارزش دارد و در سال ۲۰۲۱ توانسته بیش از ۴۰ میلیارد دلار سود کند.

logo-samandehi