سه شنبه، 10 آبان 01 - 05:16

در این طرح موارد متعددی از قبیل معافیت‌های مالیاتی، خدمات پرداخت، تضمین پیدا کردن فالوور و اعطای تسهیلات و… اعلام شده است.طرح حمایت از کسب و کارهای مجازی رونمایی شد. در این طرح در قالب ۱۴ ماده، ۳۰ بسته حمایتی برای کسب و کارها در نظر گرفته شده و قرار است تا ضمانت اجرایی آن نیز بر عهده کارگروهی متشکل از وزارت ارتباطات، اقتصاد، صمت و اطلاعات باشد تا بر کلیه دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی برای محقق شدن اهداف این طرح، نظارت داشته باشند.

امروز از جزئیات بسته حمایتی از مشاغل اینترنتی که قرار بود چند روز پیش اعلام شود، رونمایی شد. در جلسه رونمایی از این طرح وزیر ارتباطات و وزیر اقتصاد و معاونین آنها و برخی نمایندگان مجلس حضور داشتند. عیسی زارع پور به شرح جزییات این طرح پرداخت و تاکید کرد بخاطر شرایطی که در یکی دو ماه اخیر برای کسب و کارهای آنلاین پیش آمده، روند تصویب این طرح تسریع شده و شب گذشته به امضای رییس جمهور رسیده است: «امروز روز بزرگی برای کسب و کارهای اینترنتی است و زین پس شاهد تحولات عظیمی در حمایت های دولتی خواهند بود و با این طرح گام‌ بزرگی برای رونق اقتصاد دیجیتال کشور برمی‌داریم.»

تضمین پیدا کردن فالوور به مقدار حداقل نصف فالوورهای اینستاگرام کسب و کار

در طرح مذکور حمایت‌های تبلیغاتی نیز در نظر گرفته شده است. به گفته عیسی زارع پور بسیاری از کسب و کارها چند صد هزار دنبال کننده در پلتفرم‌های خارجی داشتند و حالا با ورود به پلتفرم داخلی با مشکل مواجه شدند. آدم اگر خانه خود را در یک کوچه هم عوض کند با مشکل مواجه می‌شود. ما بسته حمایتی تبلیغاتی در نظر گرفتیم تا همه دستگاه های دولتی با حداکثر تخفیف، تبلیغات برای کسب و کارها انجام دهند.»

بر اساس این طرح، پلتفرم ها مکلف هستند لااقل نصف تعداد دنبال کننده در پلتفرم های خارجی را برای کسب و کار فراهم بیاورد: «ما مکلف کردیم تا برای آنها فالوور بگیرند، با پین کردن و تبلیغ کردن و… که این روزها شاهد بودیم با چند دقیقه پین کردن برخی کسب و کارها در یک پلتفرم بومی، هزاران فالوور و خریدار واقعی به آن اضافه شده چرا که میلیون‌ها کاربر در این بسترها فعال هستند.»

همچنین بر اساس این طرح سکوهای خارجی نباید در صدا و سیما و سایر دستگاه ها تبلیغ شوند. بسته های ویژه پیامک و برنامه سازی در صدا و سیما نیز از دیگر حمایت های تبلیغاتی است که در این طرح وجود دارد.

حساب کاربری به عنوان وثیقه بانکی

نکته دیگری که در این طرح به چشم می‌خورد بحث استفاده از حساب کاربری به عنوان یک وثیقه بانکی است که بانک مرکزی آن را پذیرفته است. زارع پور درباره این مساله توضیح داد و گفت: «همچنین حساب کاربری افراد در شبکه های اجتماعی به عنوان یک دارایی نامشهود ملاحظه شده و بانک می‌تواند به عنوان دارایی از آن استفاده کنند و بانک مجاز است به عنوان وثیقه از آن استفاده کنند. اگر کسی اکانت خود را وثیقه گذاشت نیز بانک می‌تواند آن را در صورت نپرداختن اقساط، نقد کند.»

به گفته او، پرداخت تسهیلات به کسب و کارهایی که از پلتفرم های خارجی به داخلی مهاجرت می‌کنند در نظر گرفته شده است.

معافیت‌های مالیاتی

بحث دیگر مطرح شده در طرح، بحث معافیت‌های مالیاتی است. زارع پور در این باره گفت: «در مورد مالیات نیز اقداماتی انجام دادیم. کسب و کارها به ما می‌گویند اگر به پلتفرم داخلی بیایم، به محض ورود به آن باید مالیات دهم در صورتی که در پلتفرم های خارجی هیچکس به من کاری نداشت، اما حالا به محض فروش در بستر داخلی سازمان مالیات به دنبال ما خواهد آمد. ما کاری کردیم که لااقل تا دو سال تا دو میلیارد تومان درآمد معاف از مالیات می‌شوند . آنهایی که تا امروز هم مالیات می‌دادند هم مالیاتشان شامل تخفیف خواهد شد.»

تیک آبی احراز هویت

بر اساس این طرح کسب و کارهای فعال در پلتفرم های داخلی یک تیک ویژه کسب و کار می‌گیرند که آنها را با سایر اکانت‌ها متمایز می‌کند و مانند تیک آبی پلتفرم های خارجی است. البته اعلام شده عموم کاربران هم می‌توانند اعتبار تایید شده دریافت کنند و تیک آبی خواهند گرفت.

داده‌های کاربران

در مورد داده‌های کاربران و محرمانه بودن آنها نیز اعلام شده داده های کاربران جزو اسرار تجاری است و متخلفین در نگهداری آنها با مجازات قانونی مواجه خواهند شد.

حمایت‌های زیرساختی

زارع پور به حمایت‌های زیرساختی نیز اشاره داشت و گفت: «در حوزه زیر ساخت حمایت هایی ایجاد کردیم که ارایه در تخفیف خدمات پستی و ارایه تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی را شامل می‌شود.» همچنین باید گفت آنطور که در این طرح آمده کسب و کارهای خانگی نیازی به اخذ مجوز ندارند و ثبت نام در پلتفرم به منزله ثبت در درمان ملی مجوز ها است.

خدمات پرداخت

همچنین بر اساس این طرح قرار است در تمامی پلتفرم‌های داخلی خدمات متنوع پرداخت برای همه اجرایی شود و موضوعاتی نظیر حساب امانی، پرداخت مستقیم، کیف پول، خرید اعتباری و… اجرایی شود. همچنین در این طرح اعلام شده که در صورت راه‌اندازی رمزریال، همه پلتفرم‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.ناگفته نماند پلتفرم‌های بومی نیز می‌توانند از مزایای حضور در پارک فناوری استفاده کنند. جزییات این موضوع در طرح مذکور اعلام شده که فایل پی دی اف آن در این لینک قابل دانلود است.

در دی ماه سال گذشته کارگروه ویژه ای با اختیارات ویژه با یازده عضو کابینه شروع به کار کرد تا اقتصاد دیجیتال رشد پیدا کند. این کارگروه ماهانه جلساتی داشته و در ذیل آن نه کمیسیون تخصصی نیزتشکیل شده و بیش از ۵۰ جلسه توسط آنها برگزار شده است. آنطور که زارع پور اعلام کرد، از بین این جلسات مصوبات زیادی نیز بیرون آمده که به عنوان مثال مشکل اینشورتک ها با بیمه مرکزی حل شد. او تاکید داشت مصوبه خوبی در حوزه آزادکارها (فریلنسرها) نیز معین شده که به زودی اعلام خواهد شد.آنطور که عیسی زارع پور اعلام کرد، طرح حمایت از کسب و کارهای مجازی در واقع به لایه دوم اقتصاد دیجیتال مرتبط است یعنی لایه‌ای که در آن اقتصاد مبتنی بر پلتفرم در نظر گرفته می‌شود و باید از ظرفیت ‌های موجود برای تسهیل راه کسب و کارهای آنلاین استفاده کرد.

نسخه کامل این طرح را از اینجا دانلود کنید.

logo-samandehi