دوشنبه، 23 آبان 01 - 07:10

 

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضوابط شناسایی پلتفرم‌های مشمول طرح حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال را اعلام کرد.دهم آبان ماه، وزیر ارتباطات جزئیات بسته حمایت از کسب‌وکارهای آنلاین را اعلام کرد و وعده داد طی یک هفته، ضوابط پلتفرم‌های مشمول این طرح را اعلام کند. حال پس از یک هفته تاخیر، وزارت ارتباطات برای شناسایی پلتفرم‌های علاقمند به حضور در این طرح حمایتی، فراخوان داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مطابق این فراخوان، سه شاخص اصلی برای بررسی مشمول بودن یا نبودن پلتفرم‌ها در نظر گرفته خواهد شد. شاخص‌های پذیرش عمومی پلتفرم برای کاربران، شاخص‌های پذیرش عمومی پلتفرم برای کسب‌وکارها و شاخص‌های مرتبط با قابلیت‌های نرم افزاری و فنی، سه موردی هستند که برای شناسایی پلتفرم‌های مشمول مورد توجه قرار گرفته‌اند. البته جزئیات بیشتری در رابطه با این سه شاخص مطرح نشده است.

پلتفرم‌های متقاضی می‌توانند پس خود ارزیابی، اسناد و مدارکشان را به آدرس پست الکترونیک platform@ict.gov.ir ارسال کنند. براساس اسناد فراخوان یاد شده، پلتفرم‌هایی که با ارائه اسناد مثبته بیش از ۶۵ درصد امتیازات ارزیابی را کسب کنند، مشمول حمایت‌های آیین‌نامه حمایت از کسب‌وکارها خواهند شد.همچنین پلتفرم‌هایی که موفق شوند بین ۵۰ تا ۶۵ درصد امتیازات ارزیابی را کسب کنند، مطابق آیین‌نامه‌های مربوطه امکان بهره‌مندی از برخی از حمایت‌های طرح را خواهند داشت.

گفتنی است این بسته حمایتی که در قالب ۱۴ ماده، ۳۰ بسته حمایتی برای کسب‌و‌کارها در نظر گرفته، قرار است توسط کارگروهی متشکل از وزارت ارتباطات، اقتصاد، صمت و اطلاعات اجرایی شود. این در حالی است که بندهای تدوین‌شده، از نگاه فعالان اکوسیستم نوآوری نه تنها حمایتی نیست، بلکه مجموعه‌ای از کلی‌گویی‌، تکرار برنامه‌های گذشته و بیش از همه برنامه‌ای در راستای انحصار است.

logo-samandehi