شنبه، 19 مهر 93 - 09:38

 

ما نیز مانند شما تعجب کردیم وقتی از دهان مدیران شرکت جی ال ایکس شنیدیم این شرکت در صدد طراحی و تولید موبایل ویندوز فونی در ایران است. بیشترین جای تعجب نیز در این قسمت است که چگونه گواهینامه (license) این سیستم عامل همراه را که صدور آن در دست غول امریکایی بازار دیجیتال یعنی مایکروسافت است.جواد سعیدی رئیس هیات مدیره شرکت ارتباط همراه گویا اروند (جی ال ایکس)  گفت: به زودی تولید موبایل ویندوزفون را کلید می زنیم.

windows-phone-8-start-screens

وی افزود: ما چند ماهی است در فکر تولید ویندوز فون هستیم و این در برنامه ما بوده است و به همت متخصصان خود به زودی این کار را انجام خواهیم داد.

ما که مانند شما تعجب کردیم و از طرفی می دانستیم دریافت گواهینامه تولید موبایل با سیستم عامل ویندوز فون در داخل ایران ممکن نیست، از رئیس هیات مدیره شرکت جی ال ایکس پرسیدیم: چگونه لایسنس را از مایکروسافت دریافت می کنید؟

سعیدی به ما پاسخ داد: ما در برخی از کشورهای منطقه و دنیا، مانند امارات، قطر، بحرین و تایوان برندی را با نام جی ال ایکس ثبت کرده ایم و نام جی ال ایکس را در این کشورها صاحب شده ایم. هر چند که از این کشورها می توانیم برای دریافت این مجوز اقدام کنیم ولی ترجیح دادیم مانند مجوز اندروید برای این مجوز نیز از اقدام کنیم.

به گفته این مدیر شرکت جی ال ایکس، مشکل اصلی برای تولید موبایل های هشت هسته ای عدم تولید چیپ ست هشت هسته ای توسط  شرکت MediaTek تایوان بود که با رفع این مشکل به زودی این موبایل ها را نیز تولید و به بازار عرضه خواهد شد.

تولید موبایل ویندوزفونی در ایران از جهات مختلفی مورد بحث است، اما نکته کار اینجاست که اگر می شود به این راحتی و با ثبت یک شرکت در کشورهای دیگر مشکل ثبت مجوز ویندوزفون را گرفت، چرا در بقیه این موارد این کار نمی شود و چرا برای دریافت مجوز از دیگر شرکت ها مانند اپل هیچ اقدامی صورت نمی گیرد؟ و در پایان اینکه اگر اقدام های اینچنینی هست چرا به مردم و اصحاب رسانه اطلاع رسانی نمی شود؟

logo-samandehi