سه شنبه، 04 بهمن 01 - 09:23

 

در حالی که توسعه فناوری به‌طور پیوسته ادامه دارد، همواره ابزارهای جدیدی در اختیار مردم قرار می‌گیرند که به تسهیل و کارآمد‌تر ساختن انجام وظایف مختلف کمک می‌کنند. چت بات هوش مصنوعی ChatGPT، یکی از جدیدترین دستاوردهای بشر در عرصه فناوری هوش مصنوعی محسوب می‌شود که با درک بهتر زبان طبیعی انسان جهت ارائه پاسخ‌های دقیق‌تر به پرسش‌های مطرح شده می‌تواند به مثابه انقلابی در AI تلقی گردد. در ادامه با ربات ChatGPT بیشتر آشنا می‌شویم.هوش مصنوعی ابزاری است که تلاش می‌کند تا جای ممکن به هوش طبیعی نزدیک شود. در واقع انسان با بررسی کلیه دانش خود از محیط و پدیده‌ها، تصمیمی را در شرایط مشخصی می‌گیرد و اگر بخواهیم به هوش مصنوعی برای انجام همان کار یا تصمیم‌گیری اتکا کنیم، باید تا جای ممکن اطلاعات به آن داده و اجازه دهیم تا با بررسی آنها، برای تصمیم‌گیری و اجرا، آموزش ببیند.

چرا هوش مصنوعی می‌تواند از انسان نیز فراتر باشد؟

این روزها هوش مصنوعی در سطوح مختلف در زندگی ما استفاده می‌شود ولی حقیقت آن است که به هیچ عنوان پتانسیل بالای این تکنیک توسعه ماشین، درک و به کار گرفته نشده است. می‌توان روزگاری را تصور کرد که با توجه به پایگاه‌های داده بسیار گسترده و پیشرفته هوش مصنوعی، تجربه هوش مصنوعی از جمیع متخصصان در یک حوزه نیز فراتر برود.علت این ادعا آن است که هوش مصنوعی مجموعه داده همه سوابق آن حوزه را در اختیار داشته و می‌تواند با بررسی و پردازش آنها، خروجی سطح بالاتری از دانشمندانی ارائه کند که مسلماً به هیچ عنوان سطح دانش آنها از مجموع دانش همه همکارانشان، کمتر است.همانطور که عنوان شد، هوش مصنوعی دائم در حال یادگیری و کسب تجربه جدید است و در مورد سرتیتر بسیاری از اخبار در روزگار ما که به ابزاری (چت بات) موسوم به چت GPT می‌پردازند نیز می‌توانیم این گزاره را وارد بدانیم.

در حالی که هوش مصنوعی به‌طور کاملاً بی‌نقص عمل نمی‌کند و ضعف‌هایی در خروجی این چت بات وجود دارند که باید پیش از ارائه عمومی مرتفع شوند، برخی از سناریوی جایگزین شدن ربات با انسان‌ ابراز نگرانی کرده‌اند. در مقابل، طرفداران فناوری هوش مصنوعی آینده‌ای را تصور می‌کنند که در آن ربات‌ها وظایف کسالت‌بار انسان‌ها را برعهده می‌گیرند و انسان‌ها فرصت بیشتری برای خلق آثار خلاقانه‌تر دارند.در این مقاله، چت بات هوش مصنوعی ChatGPT را به‌طور کامل معرفی کرده، سپس نحوه عملکرد این ابزار، جنبه‌های کاربردی، مزایا، معایب و محدودیت‌های آن در ارائه پاسخ‌های مشخص در رابطه با یک موضوع را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین، به تفاوت عملکرد موتورهای جستجو در مقایسه با ربات ChatGPT و جنبه‌های نگران کننده این فناوری نیز پرداخته می‌شود.

معرفی چت ChatGPT

ChatGPT، نوعی ابزار پردازش زبان طبیعی یا NLP (Natural Language Processing) بر پایه فناوری هوش مصنوعی محسوب می‌شود که سطح جدیدی از ارتباط و تعامل انسان و کامپیوتر را نوید می‌دهد. چت بات هوش مصنوعی ChatGPT، می‌تواند به سوالات مخاطب خود پاسخ دهد و در انجام وظایفی مانند نوشتن ایمیل، مقاله، ارائه چکیده از یک متن، ترجمه و … مورد استفاده قرار گیرد. از آنجایی که ربات ChatGPT در مرحله تحقیق و توسعه قرار دارد، استفاده از این ابزار فعلاً برای عموم رایگان است.ChatGPTچت، توسط شرکت OpenAI ساخته شده که در حوزه هوش مصنوعی فعالیت دارد. آخرین ربات چت شرکت OpenAI، در روز ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ (۹ آذر ۱۴۰۱) به صورت عمومی ارائه شده است. OpenAI، دستاوردهای دیگری را در زمینه هوش مصنوعی معرفی نموده که شاید معروف‌ترین آنها موتور خلق آثار هنری موسوم به DALL·E 2 و سیستم خودکار تشخیص گفتار با نام Whisper باشند.جالب است بدانید که OpenAI یکی از شرکت‌هایی است که ایلان ماسک، کارآفرین شناخته شده دنیای فناوری در خلق آن نقش داشته است. البته ماسک این روزها سمت و جایگاهی در این شرکت ندارد ولی همچنان به موضوعات پیرامون آن علاقه‌مند بوده و پس از عرضه ChatGPT نیز در واکنشی، آن را به طرز ترسناکی جذاب و زیبا توصیف کرده بود.

چگونگی دسترسی و استفاده از چت بات هوش مصنوعی ChatGPT

برای دسترسی به ربات ChatGPT ابتدا باید در وب‌سایت شرکت OpenAI حساب کاربری ایجاد کنید. در این مرحله، ایمیل و شماره‌ تلفن شما نیز درخواست می‌شود. همچنین از شما خواسته می‌شود تا دلیل اصلی خود را برای استفاده از خدمات OpenAI بیان کنید.پس از ورود به حساب کاربری خود قادر خواهید بود تا با چت GPT گفتگو کنید برای این کار کافی است تا همانند ابزارهای چت رایج، متنی را در باکس گفتگو وارد کرده و کلید Enter را از روی صفحه کلید بفشارید یا بر روی دکمه ارسال کلیک کنید. می‌توانید برای شروع گفتگو با چت بات، پرسش‌های خود را مطرح کنید. از آنجایی که این پروژه در مرحله تحقیق و توسعه قرار دارد، قادر خواهید بود تا به‌طور رایگان پرسش‌های متعددی را مطرح کنید.معمولاً کمی طول می‌کشد تا پاسخ‌های ربات هوش‌مصنوعی‌Chat GPT به عباراتی که تایپ کردید ظاهر شوند. مدل قابل دسترس از چت بات هوش مصنوعی ChatGPT برای گفتگو با کاربر بهینه‌سازی شده است و پاسخ‌های چت بات در سطر پایین پرسش شما ظاهر می‌شوند.

ChatGPT برای همیشه رایگان نخواهد بود

اگرچه، هم‌اکنون ربات ChatGPT به‌طور رایگان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است، اما شرایط دسترسی به این ابزار در آینده تغییر خواهد کرد. سم آلتمن، رئیس OpenAI، میانگین هزینه هر پاسخی که چت GPT ارائه می‌دهد را بسیار پایین (در حد چند سنت) اعلام کرد اما تاکید کرد که به‌دلیل هزینه‌های محاسباتی این ابزار، OpenAI قصد کسب درآمد از آن را دارد و استفاده از آن برای همیشه رایگان نخواهد بود.

کارهای شگفت انگیزی که می‌توان با ChatGPT انجام داد

همانطور که می‌دانید ربات ChatGPT می‌تواند تقریباً به هر سؤالی که بپرسید با کمترین خطا پاسخ دهد، اما شاید ندانید که می‌توان از ChatGPT بهره بیشتری برد. کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید در ادامه به کارهای شگفت انگیزی می‌پردازیم که می‌توان با ربات ChatGPT انجام داد.

با ربات ChatGPT یک لوگو بسازید

می‌توان از چت ChatGPT بخواهید که به جای متن با تصاویر پاسخ شما را بدهد. در همین رابطه یکی از کاربران از ChatGPT خواسته تا یک لوگو SVG برای توییتر تولید کند. پاسخ هوش مصنوعی تا شگفت انگیز بوده است.

با ChatGPT انیمیشن های سه بعدی بسازید

استفاده خلاقانه از چت GPT منجر به ایجاد انیمیشن سه بعدی می‌شود. یکی از توسعه دهنده گان از این هوش مصنوعی خواسته که با استفاده از اسکریپت three.js جاوا یک یک انیمیشن برای توپی که بر روی زمین می‌افتد ایجاد کند.

آهنگسازی با ربات ChatGPT

همچنین یک موسیقی دان موفق شده با استفاده از چت بات هوش مصنوعی ChatGPT نسبت به ساخت یک آهنگ اقدام کند. وی کشف کرد که ChatGPT می تواند یک ابزار عالی برای یادگیری موسیقی باشد. چت GPT همچنین می‌تواند به سوالات کاربران در مورد قطعات موسیقی پاسخ دهد.

نوشتن کتاب در یک روز

یکی از کاربران ردیت از چت GPT خواسته بود یک کتاب درسی ۱۶ فصلی درباره مسائل اقتصادی بنویسد. هوش مصنوعی در کمال تعجب محتوای مورد نظر کاربر را آماده کرده بود. هر بخش از این کتاب توسط ربات ChatGPT به یک سری موضوعات تقسیم شد و هر موضوع با چند پاراگراف پوشش داده شد. به همین ترتیب شاهد ایجاد یک کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای و ۱۶ فصلی توسط این هوش مصنوعی بودیم.

افزونه‌های هوش مصنوعی ChatGPT برای مرورگر کروم

تاکنون با چند مورد از کارهای شگفت انگیزی که می‌توان با چت بات هوش مصنوعی ChatGPT انجام داد، آشنا شدیم. اما هم اکنون می‌توان از ربات ChatGPT استفاده‌های بیشتری برد. در همین رابطه می‌توان به چند افزونه هوش مصنوعی ChatGPT برای مرورگر کروم اشاره کرد.

افزونه WebChatGPT از قدرت این هوش مصنوعی برای نمایش نتایج مرتبط با جستجوی کاربران استفاده می‌کند.

افزونه Predict 2023 از قدرت این هوش مصنوعی برای پیش بینی آینده استفاده می‌کند که می‌تواند بسیار جذاب باشد.

افزونه ChatGPT Writer می‌تواند از چت بات هوش مصنوعی ChatGPT برای پاسخ دادن به ایمیل‌های شما به صورت خودکار استفاده کند.

با استفاده از برنامه Whatsapp GPT می‌توانید این هوش مصنوعی را به پیام رسان محبوب واتساپ بیاورید.

افزونه YouTube Summary with ChatGPT می‌تواند خلاصه یک ویدیو از یوتیوب را به صورت یک متن به نمایش درآورد.

افزونه TweetGPT با بهره گیری از قدرت هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند به صورت خودکار از جانب شما توییت‌ بزند یا به توییت ها پاسخ دهد.

افزونه ChatGPT for Search Engines اکنون می‌توانید پاسخ های ربات ChatGPT را به نتایج جستجوی خود در Google و Bing مشاهده کنید.

با استفاده از افزونه ChatGPT Prompt Genius می‌توانید تمام درخواست‌های خود از هوش مصنوعی ChatGPT را ذخیره کرده یا با دیگران به اشتراک بگذارید.

جنبه‌های عملی و کاربردی چت بات OpenAI

برخلاف تصوری که در ابتدا از چت بات هوش مصنوعی ChatGPT در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود، این ابزار کاربردهای متنوع دیگری شامل نوشتن مقاله، ، توصیف آثار هنری با جزئیات بالا، مباحثه فلسفی یا حتی کدنویسی دارد. اگر نمی‌دانید در مناسبت‌های مختلف برای دوستان یا اعضاء خانواده خود چه هدیه‌ای را تهیه کنید، می‌توانید این سوال را از چت GPT بپرسید.البته فارغ از جنبه‌های علمی، اقدامات جالبی نیز می‌توان توسط این چت بات انجام داد که شاید علت اصلی مخالفت بسیاری از صاحب‌نظران با آن باشد. برای مثال به فاصله چند روز پس از عرضه نسخه آزمایشی ChatGPT فردی مدعی شد که یک داستان کودکانه را تنها با استفاده از این ابزار ساخته و آن را پس از جمع‌بندی، جهت فروش به قیمت ۸ دلار در وبسایت آمازون قرار داد.همچنین با جستجوی هشتگ #ChatGPT می‌توان هزاران نمونه و مثال دیگر از پاسخ به سوالات کاربران یا موارد دیگر از آن را در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر، فیسبوک و یوتیوب را دید که از آن برای سرودن یک شعر با ریتم خاص، ارائه توصیه‌های پزشکی یا روانپزشکی، محاسبات آماری و … استفاده شده که به دلایل ذکر شده می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشند.

توسعه چت بات هوش مصنوعی ChatGPT

مدل چت GPT با استفاده از مفهوم RLHF یا یادگیری تقویتی از بازخوردهای انسان ایجاد شده است. همانند تمامی مدل‌های هوش مصنوعی، ChatGPT نیز با استفاده از یک مجموعه داده آموزش داده شده است. در این مرحله، هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های آموزشی یاد می‌گیرد که چگونه مثل یک انسان جمله بسازد.

ChatGPT با موتور جستجو چه تفاوتی دارد؟

ChatGPT، ابزاری است که با هدف گفتگو با کاربر طراحی شده در حالیکه موتور جستجو، فهرستی از داده‌های موجود بر روی شبکه اینترنت را تهیه می‌کند که در نهایت برای کمک به کاربر در جستجوی اطلاعات درخواستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما ربات ChatGPT، توانایی جستجو در داده‌های موجود بر روی شبکه اینترنت را ندارد و از اطلاعاتی که برای آموزش آن استفاده شده در ارائه خروجی استفاده می‌کند. در نتیجه، با وجود تلاش توسعه‌دهندگان سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و استفاده از مجموعه گسترده‌ای از داده‌ها با هدف کاهش خطا، همچنان امکان ارائه پاسخ‌های اشتباه وجود دارد.البته باید به این مورد نیز اشاره کرد که هدف از توسعه رباتی مانند چت GPT، ساخت رقیبی برای موتورهای جستجو نبوده و به همین دلیل اطلاعات خیلی بروز مانند نتیجه یک مسابقه فوتبال که ساعتی پیش به اتمام رسیده، در پایگاه داده این ربات وجود ندارد و پرسشی پیرامون آن، یا به پاسخ اشتباه منجر شده یا ربات به شما می‌گوید که من نمی‌توانم اطلاعات موجود در اینترنت را جستجو کنم و برای این کار توسعه داده نشده‌ام.

چه محدویت‌هایی برای استفاده از ChatGPT وجود دارند؟

اگرچه چت بات هوش مصنوعی ChatGPT، نتایج شگفت‌انگیزی را در ساخت جملات ارائه کرده، اما همانطور که عنوان شد این ابزار کاملاً بی‌نقص نیست. سوالات کنایه آمیز که به روش خاصی مطرح می‌شوند باید برای ارائه به ربات ChatGPT بازنویسی شوند. کیفیت پایین پاسخ‌های ارائه شده، مهم‌ترین محدودیت این ابزار محسوب می‌شود.افرادی که موفق به آزمایش نسخه‌های اولیه ربات ChatGPT شده‌اند می‌گویند که پاسخ‌های ارائه شونده توسط این ربات از نظر قواعد نگارشی و دستور زبان قابل قبول به‌نظر می‌رسند اما بار علمی نداشته یا بیش از حد عامیانه هستند.

در نهایت، چت بات به‌جای درخواست توضیح و شفاف‌سازی در رابطه با پرسش‌های نامفهوم، تنها مفهوم این دسته از پرسش‌ها را حدس می‌زند که می‌تواند به ارائه پاسخ‌های نامرتبط منجر گردد. این مشکل موجب شده تا توسعه‌دهندگان وب‌سایت StackOverflow، به‌طور موقت استفاده از پاسخ‌های ارائه شده توسط چت بات هوش مصنوعی ChatGPT به سوالات مطرح شده در این وب‌سایت را متوقف سازد.توسعه‌دهندگان StackOverflow، در یادداشتی اعلام کردند:اگرچه پاسخ‌های ارائه شده توسط ربات ChatGPT از نظر قواعد نگارشی و دستور زبان درست به‌نظر می‌رسند اما بخش قابل توجهی از پاسخ‌ها از نظر علمی نادرست محسوب می‌شوند. بنابراین، در حالی که به‌نظر می‌رسد چت GPT در کنار هم قرار دادن کلمات برای ایجاد جملات معنادار عملکرد خوبی دارد اما در درک کامل پرسش و یا اعتبارسنجی پاسخ‌های ارائه شده از نظر علمی ناتوان است.

آیا دستاورد بشر در حوزه هوش مصنوعی نگران کننده است؟

در حالی که ساخت چت بات هوش مصنوعی ChatGPT دستاورد بزرگی برای حوزه فناوری محسوب می‌شود، برخی از متخصصان نسبت به امکان استفاده از ربات‌ به جای انسان ابراز نگرانی کرده‌اند. به‌عنوان مثال، چت بات می‌تواند بدون دخالت انسان در طی چند ثانیه یک مقاله‌ را در رابطه با هر موضوعی بنویسد و در نتیجه امکان استفاده از ربات برای تقلب نیز فراهم می‌گردد. در چنین شرایطی، یادگیری نگارش درست و رعایت دستور زبان نیز اهمیتی نخواهد داشت.از آنجایی که چت بات به شبکه اینترنت متصل نیست، می‌تواند اطلاعات نادرستی را ارائه دهد. شرکت OpenAI تاکید کرده که ربات ChatGPT گاهاً پاسخ‌های نادرست یا نامفهوم را ارائه می‌کند. به‌همین دلیل به کاربران این ابزار توصیه می‌شود تا صحت اطلاعات ارائه شده را مستقلاً بررسی کنند.

جمع‌بندی و پاسخ به سوالات پرتکرار

ChatGPT، ابزار پیشرفته‌ای محسوب می‌شود که می‌تواند به مردم در انجام وظایف خسته‌کننده‌ای همانند نوشتن ایمیل یا نیاز به پیمایش صفحات وب برای یافتن پاسخ به یک پرسش کمک کند. با این وجود، شرکت OpenAI باید پیش از ارائه این ابزار به‌طور عمومی اقداماتی را انجام دهد تا از پیامد‌های منفی استفاده از چت GPT شامل احتمال گسترش اطلاعات نادرست و تقلب جلوگیری شود.با وجود تمامی نکات مطرح شده در این مقاله، هر فناوری علاوه بر ظرفیت‌های جدیدی که در اختیار ما قرار می‌دهد، معایبی نیز دارد و مدیریت صحیح ابزارهای جدید برای به حداکثر رساندن مزایا و به حداقل رساندن معایب ضروری است.اگرچه ChatGPT، ابزاری جالب و سرگرم کننده به‌نظر می‌رسد و علاقه‌مندان تنها از سر کنجکاوی پرسش‌هایی را برای آن طرح می‌کنند، اما احتمالاً پس از اتمام مرحله تحقیق و توسعه، شاهد کاربردهای گسترده‌تری برای این ابزار خواهیم بود.

ربات ChatGPT برای چه مواردی استفاده می شود؟

ربات ChatGPT، ابزاری است که با هدف گفتگو با کاربر طراحی شده اما توانایی جستجو در داده‌های موجود بر روی شبکه اینترنت را ندارد و از اطلاعاتی که برای آموزش آن استفاده شده در ارائه خروجی استفاده می‌کند.

چه شرکتی مالک ChatGPT است؟

ChatGPT، نوعی ابزار پردازش زبان طبیعی یا NLP بر پایه فناوری هوش مصنوعی محسوب می‌شود که توسط شرکت OpenAI ساخته شده که در حوزه هوش مصنوعی فعالیت دارد.

آیا OpenAI متعلق به ایلان ماسک است؟

OpenAI یکی از شرکت‌هایی است که ایلان ماسک، کارآفرین شناخته شده دنیای فناوری در خلق آن نقش داشته است. البته ماسک این روزها سمت و جایگاهی در این شرکت ندارد.

آیا ChatGPT می تواند مقاله بنویسد؟

چت بات ChatGPT می‌تواند بدون دخالت انسان در طی چند ثانیه یک مقاله‌ را در رابطه با هر موضوعی بنویسد و در نتیجه امکان استفاده از ربات برای تقلب نیز فراهم می‌گردد.

logo-samandehi