پنجشنبه، 03 مهر 93 - 01:54

شاید اگر پنج سال پیش از هر متخصصی در رده فناوری اطلاعات درباره آینده لپ‌تاپ‌ها می‌پرسیدیم، جواب آن‌ها با افول امروزی این بازار همخوانی نداشت ولی حقیقت اینجاست که درخواست برای لپ‌تاپ در حال کاهش است و شرکت‌های بزرگ یکی پس از دیگری در حال ترک کردن این بازار هستند و در همین راستا نیز شاهد خداحافظی سامسونگ با بازار لپ‌تاپ هستیم.

سامسونگ نیز جا پای سونی گذاشته و مسیری که این شرکت پیمود را برای خروج از بازار تولید لپ‌تاپ سپری کرد تا دیگر شاهد تولید نسل‌های جدید لپ‌تاپ‌های ویندوزی و کروم بوک‌های شرکت سامسونگ نباشیم. در ابتدای سال جاری بود که سونی نیز کناره‌گیری خود را از این بازار اعلام کرد و محصولات سری وایو را از لیست تولیدات خود خارج نمود و اینک نیز سامسونگ به این روند روی آورده است و تنها باید منتظر نام بزرگ بعدی نشست.

New-Bitmap-Image

البته این کناره‌گیری ناگهانی برای بسیاری غافلگیرکننده بود زیا سامسونگ در نمایشگاه IFA امسال با رونمایی از دو مدل جدید از سری لپ‌تاپ‌های ایتیو بوک (Ativ Book) خود، هواداران این مدل‌ها را امیدوار کرده بود. سامسونگ در این نمایشگاه روی دو مدل Ativ Book 9 Plus و Ativ Book 9 Lite مانور فراوانی داده بود و به همین جهت هم بسیاری انتظار داشتند تا این شرکت حداقل به این زودی برای ترک این بازار اقدام نکند.

سخنگوی سامسونگ درباره این موضوع به‌صورت رسمی گفت: «ما به‌سرعت با نیازها و درخواست‌های بازار مصرف هماهنگ خواهیم شد، ما تولید لپ‌تاپ‌های خود را در اروپا متوقف خواهیم کرد که این موضوع شامل کروم بوک ها نیز خواهد بود.»

در این میان و با توجه به سابقه سونی در انجام این کار، نگرانی بسیاری درزمینهٔ شغلی به وجود آمده است زیرا در ابتدای سال جاری و با کناره‌گیری سونی از تولید لپ‌تاپ، این شرکت تعداد زیادی از کارمندان خود را اخراج کرد که آمار دقیق این تعداد شغل ازدست‌رفته به‌صورت مجزا اعلام نشد و تنها معلوم شد که مجموع کارمندانی که در دو بخش تلویزیون و وایو از شرکت سونی کنار گذاشته‌شده‌اند برابر با ۵ هزار نفر است.

البته سامسونگ هنوز هیچ اطلاعاتی درباره آینده شغلی کارمندان و کارگران خط تولید لپ‌تاپ‌های خود نداده است و رسانه‌های مختلف از این شرکت درخواست اطلاعات تکمیلی دراین‌باره کرده‌اند که هنوز پاسخی در این زمینه دریافت نشده است. سخنگوی سامسونگ در پایان سخنان خود نیز گفت: «ما همچنان به بهبود دادن شرایط بازار ادامه خواهیم داد و پس‌ازآن تغییرات بیشتر برای رقابت در بازار کامپیوترهای خانگی را موردبررسی مجدد قرار خواهیم داد.»

logo-samandehi