چهارشنبه، 07 خرداد 93 - 08:33

 

Google-self-driving-car-no-steering-wheel-578-80

مدتی است که گوگل در حوزه ساخت خودروهای بدون راننده از دور مشغول بکار بوده است و پروتوتایپ ساخت خودش را اینبار سرجی برین در ۲۰۱۴ Code Conference  گوگل رونمایی کرده است.نکته جالب توجه درباره این پروتوتایپ که یک مدل دو سرنشینه بوده، نبود ترمز، گاز و فرمان است.

این خودرو آینه یا جعبه داشبورد ندارد، الکتریکی است و دارای یک سنسور ۳۶۰ درجه‌ای روی سقفش است که به همه سو اشراف دارد. این سنسور دارای رادار و دوربین است تا دید ۳۶۰ درجه برای خودرو ایجاد کند.بدون فرمان و ترمز، امنیت از یاد گوگل نرفته و هنوز هم از اولیت برخوردار است.

این خودرو می‌تواند تنها با سرعت ۴۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کند و بدنه جمع و جورش از فوم در قسمت جلویی و پلاستیک قابل انعطاف در دیگر قسمت‌ها تشکیل شده است.برای مواقع غیر منتظره، دو مجموعه از سیستم‌های فرمان و ترمز درون خودرو تعبیه شده است.برین درباره امنیت این خودرو چنین می‌گوید:” این ماشین از تمام ماشینهای دیگر برای پیاده‌ها امن‌تر است”.

با اینکه هنوز گوگل در مراحل اولیه ساخت چنین خودروهایی است، امیدوار است که تا دو سال آینده بتواند ۱۰۰ تا ۲۰۰ تا از این مدلها را بسازد.

برین می‌گوید:” تنها دلیلی که باعث شد من و دیگر همکاران این پروتو تایپ را بسازیم این بود که نشان دهیم می‌توانیم کاری بهتر از آنچه انجام شده است، انجام دهیم”.با اینکه گوگل در برنامه‌هایش از روانه کردن این خودروها به جاده تا سال ۲۰۱۸ حرف زده است، برین فکر نمی‌کند که این اتفاق به این زودی‌ها بی‌افتد.

logo-samandehi