یکشنبه، 12 مرداد 93 - 08:14

 

در چند سال گذشته شرکت‌های سونی و سامسونگ گوشی‌های ضد آب خود را به بازار عرضه کردند. از شاخص‌ترین مدل‌ها در این زمینه می‌توان به Xperia Z2 و Galaxy S5 اشاره کرد. اما کدامیک از این دو مدل در زمینه ضد آب بودن نسبت به دیگری برتری دارد.در ابتدا باید با معنای کلمه IP آشنا شد. عدد اول در این فناوری از میزان مقاومت گوشی در برابر گرد و غبار خبر می‌دهد و این عدد هر اندازه بزرگتر باشد، میزان مقاومت آن در برابر غبار بالاتر خواهد بود. سقف این عدد ۶ است.عدد دوم هم میزان مقاومت گوشی در مقابل آب را بازگو می‌کند، سقف این عدد هشت است و این موضوع بدین معناست که کاربر می‌تواند تا ۳۰ دقیقه گوشی را تا عمق یک متر و ۳۰ سانتی‌متر به زیر آب فرو ببرد.

گوشی ضد آب

Samsung Galaxy S5

سامسونگ در Galaxy S5 از فناوری IP6۷ برای جلوگیری از نفوذ آب و جلوگیری از نفوذ گرد و خاک در گوشی استفاده کرده است.از ایرادهای این دستگاه در زیر آب می توان به کار نکردن حالت لمسی صفحه نمایش اشاره کرد.به علاوه بهتر بود سامسونگ دکمه شاتر برای عکاسی با این دوربین را درنظر می گرفت تا دیگر برای ثبت تصاویر در زیر آب احتیاجی به آنالوگ کم و زیاد کردن صدای گوشی نباشد. صفحه نمایش S5 تا ۲۰-۳۰ دقیقه بعد از بیرون آمدن از آب با مشکلاتی مواجه می‌شود.

Sony Xperia Z2

شرکت سونی در Xperia Z1 از فناوری IP58 برای جلوگیری از نفوذ آب و جلوگیری از نفوذ گرد و خاک در گوشی استفاده کرده است.از ایرادهای این دستگاه در زیر آب می توان به کار نکردن حالت لمسی صفحه نمایش اشاره کرد.اما در مقایسه با S5 مقاومت Z2 در برابر گرد و غبار کمتر است. درعوض Z2 بعد از بیرون آمدن از آب مانند S5 هنگ نمی‌کند و مقاومت بیشتری را از خود به نمایش می‌گذارد. به علاوه Z2 مجهز به دکمه شاتر برای ثبت تصاویر در زیر آب است.بطور کلی نمی‌توان نظر داد که کدام دستگاه حالت بهتری را در فناوری ضد آب و ضدگرد و غبار دارند، اما سامسونگ نسبت به سونی مقاومت بیشتری در برابر گرد و غبار از خود به نمایش می‌گذارد و سونی هم در زمینه ضد آب بودن عملکرد مناسب‌تری دارد.

logo-samandehi