دوشنبه، 23 تیر 93 - 11:23

 

گلوله‌ها در حالت معمول کاملا سر راست به سمت هدف خود حرکت می‌کنند، مگر اینکه در دنیایی چون دنیای فیلم Wanted گرفتار شده باشید که گلوله‌ها دایره‌وار به سمت شما می‌آیند!به نظر می‌رسد که این تخیل سینمایی را دارپا به واقعیت نزدیک کرده است.

bullet-970x0

مرکز تحقیقات پیشرفته وزارت دفاع آمریکا یک نمونه اولیه از گلوله‌های خودهدایت شونده را با موفقیت آزمایش کرده است. این گلوله‌ها پس از شلیک و در صورت دور بودن گلوله از هدف اولیه، به معنای واقعی در هوا تغییر جهت داده و به سمت هدف حرکت می‌کنند. خطاهای شلیکی غالبا به دلیل وجود باد یا خطای خود تک‌تیرانداز اتفاق می‌افتد که این سیستم در صدد رفع آنها برآمده است.

این تست جزئی از پروژه Extreme Accuracy Tasked Ordnance یا به اختصار EXACTO دارپا است. در این آزمایش از یک گلوله کالیبر ۵۰ استفاده شده و ویدیوی منتشر شده از آن به خوبی تغییر حرکت گلوله را به سمت نقطه ای که هدف تک‌تیرانداز بوده، نشان می‌دهد.

در توضیح جزئیات فنی پروژه که از سوی دارپا نوشته شده، آمده است: «این گلوله از یک تکنولوژی نشانه‌گیری لیزری همگام شده با یک سیستم راهنمای لحظه ای بهره می‌برد که می‌تواند هدف را ردگیری و به سمت آن حرکت کند. این تکنولوژی در شرایط جوی ناپایدار، باد، متحرک بودن هدف و دیگر فاکتورهای غیرپیشبینی شده کاربرد دارد.» این گفته‌ها بیشتر با مشخصات یک موشک سازگاری دارد تا یک گلوله!

جالب اینجاست که ویدیوی منتشر شده، در واقع فاز دوم برنامه EXACTO را نشان می‌دهد و این تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است. دارپا در نظر دارد که همچنان بر روی منبع تأمین انرژی، سیستم هدایت و سنسورهای قرارگرفته در این گلوله‌ها تحقیقات بیشتری را به منظور بهینه‌سازی آن‌ها انجام دهد.

[button color=”green” size=”medium” link=”http://www.digitaltrends.com/cool-tech/sights-scopes-needs-em-darpa-developed-self-guiding-bullets/#!beBLWo” target=”blank” ]منبع[/button]

logo-samandehi