دوشنبه، 17 آذر 93 - 04:11

سنسور جدید شارپ برای تشخیص فاکتور AGE رگهای خونی

کمپانی ژاپنی شارپ به تازگی موفق به توسعه حسگری شده که قادر است با بررسی یکی از عوامل مؤثر در رگهای خونی، برخی از بیماری‌های کشنده و مهلک نظیر آلزایمر و دیابت را شناسایی کند.

عملکرد این دستگاه بر اساس تشخیص میزان گلیکوزیله شدن پیشرفته موجود در خون است که به اختصار AGE نامیده می‌شود. به طور ساده می‌توان گفت که AGE یکی از فاکتورهای اساسی در رشد بیماری‌های خطرناک در بدن انسان است و یکی از روش‌های تشخیص آن بررسی رگهای خونی است.

کمپانی شارپ نمونه اولیه سنسور جدید خود را در نمایشگاه Semicon 2014 که سوم تا پنجم دسامبر در ژاپن برگزار شد، به نمایش گذاشت. در این نمایشگاه عملکرد کلی سنسور جدید شارپ به تماشاگران نشان داده شد و میزان فاکتور AGE رگهای خونی برخی از آنان به صورت نمودار مشخص شد. نکته مهم در مورد این سنسور یکه تاز بودن از نظر عملکرد است چرا که سنسورهای اندازه‌گیری قند خون رایج در بازار نمی‌توانند این فاکتور را نمایش دهند.

با استفاده از این سنسور می‌توان بیماری دیابت را در مراحل اولیه شکل‌گیری در بدن به طور کامل تشخیص داد و از این طریق اقدام‌های لازم را به انجام رساند. بر اساس برنامه‌ریزی سران این کمپانی قرار است سنسور جدید شارپ از نیمه دوم سال ۲۰۱۵ به طور رسمی وارد بازارهای جهانی شود.

زمانی که بدن بیش از حد نیاز، شکر دریافت کند پروتئین‌ها نمی‌توانند عمل‌کرد درستی داشته باشند، بنابراین قادر به انجام وظایف عادی خود نخواهند بود. در این شرایط بدن در حالتی غیر طبیعی قرار می‌گیرد و به حالت گلیکوزیله شدن وارد می‌شود. این حالت منشاء بسیاری از بیماری‌ها از جمله دیابت، جنون، سرطان، فشار خون بالا، تصلب شرایین و بسیاری از بیماری‌های کشنده دیگر است. به نوعی می‌توان AGE را عامل اصلی تمام بیماری‌ها دانست.

فاکتور AGE رابطه مستقیمی با میزان قند خون دارد اما برخلاف قند خون، از تغییرات و نوسان اندکی برخوردار است و تشخیص آن به سادگی میسر نیست.

دستگاه برای تشخیص فاکتور AGE از نور آبی-بنفش با طول موج ۳۶۵ نانومتر استفاده می‌کند. نور به انگشت فرد تابیده شده و وارد رگهای انگشت می‌شود و میزان انباشتگی AGE را در رگهای خونی بررسی می‌کند. در حال حاضر کمپانی شارپ مشغول انجام آزمایش‌های گوناگون با استفاده از این سنسور است و بسیاری از این آزمایش‌ها به کمک دانشگاه‌ها و موسسه‌های تحقیقاتی به انجام می‌رسند تا کاربردهای این دستگاه مشخص شده و نقاط ضعف احتمالی آن شناسایی و از بین بروند. سران این کمپانی اعلام کرده‌اند که به منظور کسب مجوز لازم برای استفاده از این محصول در صنایع پزشکی، رایزنی‌هایی را با مقامات دولتی ژاپن آغاز کرده‌اند.

در نمایشگاه Semicon امسال، شارپ مجموعه‌ای از لوازم تشخیص بیماری‌های جسمی و روانی را با نام Health Cockpit معرفی کرد. برای استفاده از این کیت سلامتی فرد باید روی آن بنشیند و پس از چند دقیقه مجموعه‌ای کامل از گزارش‌های گوناگون مرتبط با سلامتی را دریافت کند. تشخیص فاکتور AGE نیز یکی از قابلیت‌های این کیت سلامتی است.

منبع

logo-samandehi